/

6 טעויות נפוצות בקניית רכב יד שניה - ואיך מונעים אותן

6 טעויות נפוצות בקניית רכב יד שניה - ואיך מונעים אותן

6 טעויות נפוצות בקניית רכב יד שניה - ואיך מונעים אותן

קניית רכב יד שנייה דרך סוכנות או מגרש יכולה להיות עסק משתלם ובטוח, בתנאי שתדעו מה לבדוק ובאילו נושאים להתמקד. אז מהן הטעויות הנפוצות ואיך נמנעים מהן? הנה המדריך המלא

יום ראשון, 8.3.2020

הרכב הפרטי הוא ככל הנראה אמצעי התחבורה הנפוץ בישראל, מה שככל הנראה מביא לשוק מכוניות משומשות מלא במציאות. אבל, היצע גדול של אפשרויות עלול גם להעלות במקרים מסוימים את הסיכוי לבלבול וטעויות.

אז מה הפתרון? ללמוד מטעויות!
פשוט לקחת בחשבון את הטעויות הנפוצות שהחברים, המשפחה והשכנים שלכם אולי כבר עשו בעבר – כדי למנוע אותן מראש:

מגדירים תקציב בלי להתחשב בעלויות עקיפות

התקציב לקניית רכב יד שניה אמור לשמש כסוג של מצפן. בכל צומת והתלבטות בין דגמים, תוכלו פשוט לחזור לתקציב שקבעתם מראש כדי לבדוק מה מתאים עבורו.

עם זאת, המחיר הנקוב בעסקה הוא רק חלק מרשימת עלויות ארוכה יותר. אם לא תכירו את כל העלויות, לא תדעו כמה הרכב באמת עולה לכם. הגיוני, נכון?

כדאי לחשב מספר עלויות בלתי נפרדות מאחזקת הרכב כמו תעריף ביטוח חובה (אפשר להשתמש במחשבון הביטוח הזה של משרד האוצר ולהזין שנת יצור, אמצעי בטיחות, מאפייני נהגים וכו'), ביטוחים משלימים, מבחן רישוי שנתי, דלק (לפי הערכה ממוצעת של השימוש האישי), טיפולים ועוד.

כל זה אולי נראה כמו כסף קטן בהשוואה למחיר הרכב, אך העלויות השונות מצטברות יחד לסכום משמעותי שעשוי להטות את הכף וחשוב לזכור, כי לרכבים שונים יש עלויות נלוות שונות.

undefined

 לא בודקים היסטוריית טיפולים

מפחדים לפתוח ספר רכב כי אין לכם שום רקע במכונאות? זו טעות נפוצה אבל שווה לעשות את המאמץ.

ברוב המקרים, היסטוריית הטיפולים תהיה כתובה בשפה ברורה. לכל הפחות, תוכלו ללמוד ממנה מתי הרכב עבר טיפול, האם הוא הגיע למוסך בזמן, ואפילו כמה זה עלה. כך תוכלו להעריך גם את העלויות הצפויות לכם בהמשך ולא לקבל הפתעות לא נעימות בהמשך הדרך.

 לא נעזרים בגורמים מקצועיים

כמה אנשים רוכשים דירה ללא יועץ נדל"ן, יועץ משכנתאות או לכל הפחות חבר או בן משפחה מומחה בתחום? כנראה שלא הרבה. למה? כי רכישת דירה היא הרכישה הגדולה ביותר אותה עושה אדם ממוצע במהלך חייו.

חשוב לזכור, כי עבור רבים שטרם רכשו דירה, רכישת רכב היא הרכישה הגדולה ביותר אותה הם מבצעים. ולכן, גם כאן חשוב להיעזר במומחים כדי לא לחזור על טעויות שאחרים כבר ביצעו.

היתרון של קניית רכב יד שנייה הוא חיסכון בהוצאות בהשוואה לרכב חדש. אם כבר עשיתם את הצעד המתבקש ונתתם עדיפות לסוכנות או מגרש רכב, כל שנותר הוא לערוך סקר שוק.

על בסיס סקר השוק, תדעו האם אתם בכיוון מבחינת התקציב – או שמא יש צורך בגיוס מקורות מימון נוספים.

כדי לבצע את סקר השוק ניתן להיעזר באתרי אינטרנט שונים ומגוונים, להתייעץ עם יועצי רכב אובייקטיביים ואף ללכת לסיור פיזי ראשוני ללא כוונת רכישה על מנת "להרגיש בידיים".

סקר מקיף ואיכותי יכול לקחת זמן רב, אנרגיות, ולפעמים גם עלויות נלוות, וחשוב להכיר כלים יעילים נוספים.

אחד הפתרונות שיש כיום לסקר שוק אפקטיבי הוא העוזר החכם של Carwiz. מלבד ממשק נוח ואינטואיטיבי, האתר מציג מלאי עדכני מסוכנויות ומשיג הצעות אישיות משופרות בכל מסלולי הרכישה ובלי לצאת מהבית. בנוסף, כבר אין צורך לעשות את ההשוואות ואת המו"מ לבד – כי העוזר החכם של Carwiz יסייע לכם בכך מול הסוכנויות, כל זה בחינם ובאופן אובייקטיבי וללא התחייבות מצדך כלל.

 מתמקדים רק במספר מצומצם של דגמים

הטעות הנפוצה היא להתמקד רק במספר מצומצם של דגמים או יצרנים, למשל בגלל המלצות של חברים, משפחה או המוסכניק.

המלצות זה טוב ויפה, אבל שוק הרכב הוא שוק דינמי שנכנסים אליו יצרנים, דגמים ורכיבים חדשים כל הזמן, וכנראה שהמכרים שלכם לא יהיו מעודכנים כמו גורמים מקצועיים שמתעסקים בתחום באופן שוטף. בחלק מהמקרים, ייתכן והדגם שיתאים לתקציב ולצרכים שלכם יהיה ממש מתחת לאף ועליכם רק לשמור על אובייקטיביות כלפיו.

 לא יוצאים לנסיעת מבחן

נסיעת מבחן נותנת אינדיקציה מעולה לרמת ההתאמה בין הרכב לבין הצרכים שלכם. בין היתר, המטרה של נסיעת מבחן היא להראות לכם את התנהגות הכביש של הרכב, לעזור לכם לבדוק את שדה הראייה, להתרשם מלוח המחוונים וכמובן לשמוע מקרוב את רעשי המנוע.

בכל מקרה, זכרו שכדאי לערוך את נסיעת המבחן בתנאים כמה שיותר דומים לאלו שאתם רגילים אליהם. למשל, מבחינת תוואי הכביש, מספר תמרורים/כיכרות, נסיעה בכביש עירוני/בינעירוני וכן הלאה.

חוסכים על בדיקה במכון

רכישת רכב היא עניין יקר, אבל יש דברים שלא מתפשרים עליהם למרות שהם עולים עוד קצת כסף – כמו בדיקה במכון אובייקטיבי. מצד אחד, בעסקה מול מגרש או סוכנות תקבלו טופס אמין שמתאר את מצב הרכב. מנגד, לא יזיק לקחת אותו לבדיקה נוספת של גורם אובייקטיבי.

החדשות הטובות הן שאתם יכולים לחסוך באמצעות דוח סקירת שלדה בלבד. בנוסף, אם למשל הקילומטראז' של הרכב נמוך, יכול להיות שבאמת אין טעם לשלם על בדיקה מכאנית ואפשר להסתפק בבדיקה ממוחשבת.

קנייה נעימה 😊

* אין בפרסום הכתבה משום המלצה, חוות דעת, הבעת דעה או מתן עצה מצד קארוויז, ואין לראות באמור תחליף לייעוץ מקצועי ו/או ייעוץ משפטי. כל החלטה בדבר השימוש בתכנים ובמידע תיעשה על אחריותך בלבד ומומלץ ללוות אותה בייעוץ מקצועי פרטני.